Právo, Plzeňský kraj, 24.10.2006
Klášter premonstrátek na jižním Plzeňsku se snaží pro generace budoucí zachránit parta mladých nadšenců ve věku od 17 do 25 let, sdružených v občanském sdružení Chotěšovská vlna.
Začátkem srpna spolu s občanským sdružením Klášter Chotěšov uspořádalo již čtvrtý hudební večer, jehož výtěžek bude využit právě na opravy klášterní impozantní stavby.
„Od roku 2000 jezdíme - tehdy jako neorganizovaná skupina mládeže - ve svém volném čase do Chotěšova na bezplatné brigády a snažíme se klášter postupně zachraňovat. Protože jsme potřebovali nářadí, rozhodli jsme se uspořádat na jeho záchranu akce, první z nich byla přednáška o historii stavby a koncert. Za výtěžek jsme koupili lopaty, krumpáče a kolečka. To bylo v roce 2003 a přišlo sem kolem tří stovek lidí. Od té doby každoročně pořádáme v klášteře obdobné večery. V roce 2004 jsme si tak již mohli pořídit křovinořez na údržbu zahrad. Letos v lednu jsme založili občanské sdružení Chotěšovská vlna, abychom mohli žádat o granty. V tomto roce jsme zorganizovali opět Večer pro chotěšovský klášter, na který zavítalo již 1324 platících lidí,“ uvedl k aktivitám sdružení Stanislav Tomanec, který stojí v jeho čele.
Výtěžek ve výši 45 tisíc korun chce sdružení z třetiny využít na zakoupení pomůcek na údržbu zahrad, především nákup motorové pily, další třetinu na uhrazení jídla pro dobrovolníky, kteří sem jezdí na brigády. Poslední třetina skončí v pokladně sdružení k výrobě DVD s přednáškou o klášteře a videozáznamem letošního večera pro klášter.
Aktivitu sdružení oceňuje starosta obce Čeněk Smetana, který je podle možností také podporuje. „Z jejich strany to byl pro naše sdružení od mládeže velký impuls, pomáhají nám jak na úpravách, tak na propagaci. Sice dostáváme každý rok nějaké částky na úpravy kláštera, ale jsou mizivé. Letos to bylo 1,1 miliónu korun, ale třeba jen na rekonstrukci krovů bychom potřebovali 25-30 miliónů a na záchranu celého objektu kolem 1,5 miliardy Kč. Nyní chceme získat prostředky z tzv. norských fondů, abychom mohli zvelebit alespoň část prelatury,“ říká starosta. Podle jeho slov má již obec studie na záchranu konventu, zahrady pod ním i na objekt Lesního úřadu, z něhož by tu rádi udělali Dům s pečovatelskou službou. Vše ale bude záležet na tom, jak bude obec úspěšná v žádostech o prostředky z evropských fondů.
„Chceme totiž do kláštera vnést život, už nyní tu máme zřejmě největší výstavu kreseb Amatérský Chotěšov, kterou tvoří práce žáků základních škol Plzeňska. Unikátní prostor bychom rádi oživili i nejrůznějšími dalšími kulturními akcemi, koncerty, divadlem a podobně,“ dodal starosta. S ním souhlasí i Chotěšovská vlna, která Večer pro Chotěšov zopakuje i příští rok.
Ženský klášter byl založen mezi lety 1202-1210. V letech 1950 až 1973 byla umístěna v klášteře československá armáda, během jejíhož pobytu došlo k naprosté devastaci celého areálu. Část své základní vojenské služby zde od roku 1961 sloužil i písničkář Karel Kryl.
Autor: jf | Přidat komentář (zatím 0)