Město Stod - neoficiální stránky


Zobrazit články na stejné téma  Chotěšov v tisku vydáno 03. 05. 2004 (2535 přečtení)

MF Dnes, část Plzeňský kraj, 3.5.2004:
Jsem mile překvapen péčí, kterou obec Chotěšov, přestože nemá dostatek financí, věnuje historickému objektu zdejšího kláštera. Můj obdiv a poděkování patří nejen vedení obce, ale také všem dobrovolníkům, kteří v péči o areál pomáhají. Taková slova volil evropský prezident Světového památkového fondu Bertrand du Vignaud bezprostředně po své páteční prohlídce chotěšovského kláštera. Právě tento objekt zařadil Světový památkový fond mezi sto nejohroženějších památek světa. Prezident organizace ocenil především to, že se podařilo celý areál velice dobře zakonzervovat a tím podstatně zpomalit jeho další chátrání. „Za velice důležitou považuji také snahu přilákat do objektu návštěvníky. Pořádání koncertů nebo svatebních obřadů v těchto unikátních prostorách je tou nejlepší cestou, jak vzbudit o památku zájem nejen mezi běžnými návštěvníky, ale především silnými finančními partnery,“ vysvětlil prezident. Právě vyhledávání zahraničních partnerů s dostatečným finančním potenciálem je hlavním úkolem fondu. „Památka je pro takové subjekty zajímavá jen tehdy, jestliže žije. Různé nadace, fondy a instituce nebudou investovat své peníze do památek, kam nikdo nechodí a nic se v nich neděje,“ upozornil du Vignaud.

Jako jednu z možností získání prvních financí vidí ve využití zájmu filmařů o objekt. Naposledy si ho přijeli prohlédnout francouzští filmaři, kteří by zde rádi natočili snímek o třech mušketýrech. „Nebojte si říci o co nejvíce peněz. Všude jinde v zahraničí by zaplatili mnohem více. Filmový průmysl je velice bohatým odvětvím, ve kterém je dostatek peněz,“ doporučil Bertrand du Vignaud. První vlaštovkou, kdy se peníze získané za filmování podařilo velice úspěšně investovat, je zábradlí u hlavního schodiště konventu. „Natáčel se tu film Česká spojka, kde hrál například Anthony Hopkins nebo z českých herců Marek Vašut. Původní zábradlí, které se dochovalo pouze na obrázcích, bylo z let 1754 - 1756. V dalších částech objektu natáčel také například režisér Zdeněk Troška film Andělská tvář,“ popsal průvodce kláštera Jiří Poslední.
Podle starosty obce Čeňka Smetany je pro záchranu kláštera finanční pomoc obci nezbytná. „Jen oprava vzácné fresky nad schodištěm konventu stála osm milionů korun a mohla být uskutečněna díky státním dotacím. Obec nikdy nebude mít takový dostatek financí, aby celý areál dokázala opravit sama. Jsme proto velice rádi, že nám s údržbou pomáhají dobrovolníci,“ dodal starosta. Jen na opravu konventu by podle architekta Jana Soukupa bylo zapotřebí 300 milionů korun. „To je však jen část celého objektu. Kompletní zprovoznění areálu by stálo přibližně miliardu korun,“ dodává Jan Soukup, který byl jedním z iniciátorů zapsání kláštera v Chotěšově na seznam nejohroženějších světových památek.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Autor: jf | Přidat komentář (zatím 0) | Zdroj: MF Dnes

Sdílet na Facebook     Sdílet na Twitter