MF Dnes, Plzeňský kraj, 19.2.2004
Mnoho novinek svým pacientům v poslední době nabídla či vbrzku nabídne nemocnice ve Stodě na Plzeňsku. Ta se přitom po uzavření nemocnice v Plané musela vyrovnat s novou situací. Přibylo jí totiž výrazně pacientů. Její spádová oblast ze 40 tisíc obyvatel vzrostla na 60 tisíc.
Pacienti ze čtyř okresů
„V současné době poskytujeme péči pacientům ze spádové oblasti zasahující do bývalých okresů Plzeň-jih, Plzeň-sever, Domažlice a Tachov. V této části kraje jsme jedinou nemocnicí. Například dětské oddělení plní současně také funkci dětské lékařské služby první pomoci,“ říká Miloslava Šlajsová, jež je od loňského října ředitelkou stodské nemocnice.
Ve Stodu se mohou pochlubit tím, že jsou jedním z mála zdravotnických zařízení v kraji, které nikdy nebylo zadluženo. „Nemocnice si vydělá na provoz. Chybějí však peníze na investice - opravu objektu, vybavení, přístroje. Hledáme cesty, jak to změnit,“ tvrdí Šlajsová.
Modernizace za miliony
Jen v posledních měsících loňského roku investovala nemocnice do nákupu přístrojů téměř pět milionů korun. „Modernizovali jsme jednotku intenzivní péče, zakoupili laparoskopickou věž a vybavení pro kardiologickou poradnu při interním oddělení nemocnice atd.
Pacienti už ocenili také zcela nový informační systém, podle kterého se v objektu mohou lépe orientovat. Další novinkou je denní a týdenní stacionář pro seniory s deseti místy,“ připomíná ředitelka Šlajsová. Nejvíce práce přibylo lékařům na dětském oddělení. „Od roku 2001 vzrostl počet pacientů dvojnásobně. Překvapilo nás proto stanovisko ministerstva, které ještě na podzim chtělo dětské oddělení ve stodské nemocnici zrušit,“ říká primářka oddělení Helena Vrbová a poukazuje na to, že pokud je to možné, měly by děti ležet v nemocnicích co nejblíže svému bydlišti. „Hospitalizace znamená pro děti velkou psychickou zátěž, která samozřejmě ovlivňuje celkový zdravotní stav. Nesmírně důležitý je také kontakt s rodiči,“ prohlašuje Vrbová.
Rehabilitace kojenců
Dalším projektem, na jehož realizaci zdravotníci stodské nemocnice pracují, je rehabilitace kojenců a batolat s mozkovými hybnými poruchami. Lékaři si v této souvislosti pochvalují skutečnost, že v nemocnici již slouží rehabilitační oddělení, se kterým budou pediatři úzce spolupracovat. „Chtěli bychom se zaměřit na poskytování komplexního servisu rehabilitačního zácviku pro matky novorozenců, kteří mají odchylky od normálních pohybových reakcí. Po odchodu z porodnice by tak v případě novorozence s určitými odlišnostmi pohybového vývoje byla matka schopna doma s dítětem provádět jednoduché cviky pro nápravu,“ vysvětluje primář gynekologicko-porodnického oddělení Pavel Šíp.
Na klienty čeká stacionář
Na své klienty čeká také nový denní a týdenní stacionář pro seniory, který vznikl z volných prostor nemocnice. „Připraveno máme deset míst k denním pobytům a pět míst včetně lůžek k pobytům týdenním. Stacionář je určen seniorům a lidem, jejichž zdravotní stav není kritický, ale vyžaduje celodenní dohled nebo spolupráci. Jedná se o lidi, o něž se z nejrůznějších důvodů, například nemoci, dovolené nebo pracovního zaneprázdnění, nemůže přechodně starat rodina,“ uvádí ředitelka nemocnice Miloslava Šlajsová.
Prostředí ve stacionáři je stylizováno jako rodinné, aby se klienti cítili bezpečně a příjemně. Pobyt ve stacionáři hradí klient. Pro seniory je připraven celodenní program, stravování a péče ošetřovatelek. „Chceme zůstat solidní okresní nemocnicí, která bude schopna na velice dobré úrovni zajistit základní zdravotní péči i operativu. Špičkově vybavená pracoviště pro náročné medicínské úkony tedy budovat nebudeme. Myslíme si, že to je úkolem zařízení typu Fakultní nemocnice v Plzni,“ doplňuje ředitelka.
Autor: jf | Přidat komentář (zatím 9) | Zdroj: MF Dnes